Niewiele jest książek, które są świadectwem zmiany, jak zaszła w człowieku, gdy zdał sobie sprawę z ograniczających go słabości. Wynikały one z różnych powodów – złych nawyków, przyzwyczajeń, sposobów i schematów myślenia, społecznie narzuconych ram czy po prostu – kompleksów. Spętany nimi człowiek, pogrążony w samotności i depresji, zapragnął zmiany. I to nie byle jakiej – odwrócenia swojego dotychczasowego życia do góry nogami. Na przestrzeni dwunastu lat, ów człowiek przeszedł prawdziwą metamorfozę – od zwykłego, szarego pracownika zmienił się w powszechnie znanego i cenionego autora książek, mających na celu pomaganie innym przezwyciężać swoje granice. Mowa o Anthonym Robbinsie i jego dziele – „Obudź w sobie olbrzyma”. W każdym z nas tkwi potencjał – autor obudził go w sobie ze względu na złą sytuacje życiową. Czy inni też mogą tego dokonać?

Jak pisze autor na stronach swojej książki – każdy ma w sobie ten ukryty potencjał. Istnieje przekonanie, że tylko nieliczni ludzie rodzą się ze specjalnym darem – talentem. Niskimi nakładami pracy potrafią te osoby osiągnąć zdumiewające rezultaty z tego względu, że mają do wykonywania ich specjalne predyspozycje. Jednym w pierwszych kroków jaki należy postawić na drodze do uwolnienia swojego potencjału to wiara, że posiada się ten dar. To może być wszystko – talent do prowadzenia biznesu, umiejętność doskonałego dobierania składników do potraw, niezwykle wyczulony zmysł artystyczny czy zdolność do matematycznego myślenia. Każdy człowiek ma coś takiego specjalnego w sobie, bowiem każdy jest indywidualną świadomością, ze swoimi wszystkimi plusami i minusami.

Jednak nie sam talent sprawia, że człowiek osiąga wielkie cele. Tutaj autor wymienia te aspekty życia codziennego, które powinny dominować w umyśle każdego człowieka, pragnącego zmienić swe życie na lepsze.

Pięć życiowych dziedzin

Jedna z pierwszych uwag którą autor kieruje, to zasada – wymagaj więcej od siebie. To raczej zrozumiałe, że kiedy pragniemy jakiejś zmiany, to musimy przedsięwziąć czynności prowadzące do owej zmiany. A skoro coś chcemy zmienić na lepsze, to znaczy, że obecny stan nas nie zadawala. Jednak tutaj pojawia się problem – otóż wiele osób boi się tego typu działań, gdyż uważają, że nie będą w stanie przez długi okres czasu dawać więcej wysiłku niż dotychczas. Z tego też powodu, należy wymagać od siebie codziennie więcej, niż kiedyś. Można zacząć od niewielkich kroków – zmiany mogą być łagodne i dostosowane do tego, w jakiej dziedzinie życia pragniemy zmiany. Czy to jest pragnienie bardziej ustabilizowanego związku ze swoim partnerem, czy mniej emocjonalne podchodzenie do swojej pracy – zmiany, aby były skuteczne, muszą być długotrwałe.

Wymaganie od siebie więcej niesie to niebezpieczeństwo, że niepoprzedzone zmianami w myśleniu, będzie tylko nas dręczyło, i w ostatecznym rozrachunku, doprowadzi do zniechęcenia i rozczarowania. Warto zmienić swój światopogląd wpierw! „Nasze przeświadczenia są jak niezłomne nakazy, które mówią nam o tym, jak jest, co jest, a co nie jest możliwe, co możemy osiągnąć, a co leży poza naszymi możliwościami”. Zmiana przekonań na takie, które będą nas dopingowały na drodze do zmiany, a z czasem staną się naszym naturalnym trybem postępowania wobec codziennych wydarzeń, da nam siłę do tego, aby wymagać od siebie więcej i robić to skutecznie. Niezachwiane poczucie własnych wartości i przekonań może doprowadzić do trwałej zmiany na lepsze.

Gdy już zmiana w nastawieniu do nadchodzącej pracy i właściwa postawa wobec problemu zagości w nas na dobre, nadchodzi moment wybrania strategii sukcesu. O tym właściwie jest cała książka Anthonego Robbinsa – jak wypracować swój własny przepis na sukces. Każdy człowiek ma swój własny sposób, gdyż powstał w oparciu o indywidualne pragnienia. Ale jedno jest pewne – gdy już zapragniemy zmiany, i uczucie to w nas będzie wystarczająco silne i szczere zarazem, z pewnością znajdziemy rozwiązanie, będące naszą strategią do osiągnięcia sukcesu. Można posłużyć się wzorcem, czyli kimś, kto już osiągnął to, czego my pragniemy.

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak nasze myśli wpływają na nasze odczucia i emocje. Dziennie produkujemy setki negatywnych myśli. Odbija się to na naszym samopoczuciu, interakcjach z innymi ludźmi, oraz niekiedy zdrowiu. Według autora, niewiele jest ludzi żyjących wśród nas, łącznie z nami, którzy wiedzą czemu robią to, co robią. To klucz do zrozumienia siebie oraz do zmiany swojego sposobu myślenia. Emocje, które na co dzień nam mogą przeszkadzać powinny przeistoczyć się w coś zupełnie innego – w sojusznika w zmaganiach z problemami. To właśnie one mogą dać nam siłę do działania na swoją własną korzyść – a przecież tego wszyscy chcą, nieprawdaż?

Zmiana swoich nawyków, przekroczenie własnej granicy czy po prostu – bardziej szczęśliwe życie to cel, jaki warto obrać sobie na drodze do samodoskonalenia. Książka Anthonego Robbinsa z pewnością może dać niezbędne ku temu narzędzia. Z prawdziwym zaangażowaniem z naszej strony, szczerą chęcią zmiany z pewnością znajdziemy sposób na wprowadzenie przedstawionych w tej pozycji technik i porad.


All rights reserved
Przeczytaj więcej na: https://szkolenia.avenhansen.pl
AVENHANSEN Sp. z o.o.
Szkolenia otwarte