Dzisiaj coś zupełnie innego.

Artykuł o niesamowitym Artyście i Jego obrazach.

Rzeźbiarz w ogrodzie kolorów i barw

 

Akwarele Mariana Gołogórskiego są zupełnie szczególnym przykładem na to, jak wyzwalający potrafi być kolor użyty bez skrępowania i uprzedzeń, a także na to, jak nowatorsko może zostać potraktowana technika o której myślimy, że wiemy już wszystko.

Być może fakt iż Marian Gołogórski, będąc rzeźbiarzem, przez większą część swojego życia zawodowego używał formy, przestrzeni i bryły do wyrażenia swojej artystycznej wypowiedzi, sprawił iż Jego podejście do koloru stało się instynktowne, wolne od ograniczeń i strachu. Świeżość tego zachowania wydobyła z techniki akwareli moc i intensywność o którą niewielu by ją podejrzewało. Na ogół technika ta kojarzona jest z rozbieloną, pastelową wodną plamą koloru, rzadko idącą w parze z mocną formą i silną kreską. Efemeryczność tej techniki wydaje się być ograniczająca zarówno technologicznie jak i tematycznie.

Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Akwarela w dłoni doświadczonego rzeźbiarza nas zaskakuje, zachwyca i być może budzi kontrowersje. Tym razem nie chodzi bowiem o to do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a raczej o to co jeszcze pozostało nam do odkrycia. To niewątpliwie rozwiązanie bardzo ekspresyjne i odważne.

Kolor intensywny i mocny, momentami wręcz agresywny, co jest w tej technice rzadkością, zarówno jak rzadkością jest umiejętność tak złożonego, wielowarstwowego sposobu jego nakładania. Rysunek rzeźbiarski, bardzo zmysłowy, ekspresyjny, cielesny, zbudowany na solidnej konstrukcji. Linia szybka, pewna, wyrazista, drżąca ale też zdecydowana. Te wartości zestawione z ulotnością charakteru techniki akwareli, z pewnego rodzaju przejrzystością i poetyką stanowią intrygującą spójną choć nieoczywistą całość.

Sfera formalna wprowadza określony kontekst interpretacyjny. Zastosowanie tej eterycznej i subtelnej techniki do tematyki związanej z człowiekiem, jego cielesnością i seksualnością jest wyrazem nietrwałości, przemijalności piękna, czasu i wszystkiego co otacza człowieka i jego dotyczy.

Obrazy Mariana Gołogórskiego

 


All rights reserved
Przeczytaj więcej na: https://szkolenia.avenhansen.pl
AVENHANSEN Sp. z o.o.
Szkolenia otwarte