Wielu początkujących mówców doświadczyło w swym życiu żenującej sytuacji, gdy zostali poproszeni o zabranie głosu i zapomnieli „języka w gębie”. Co więcej, obawa przed podobnym doświadczeniem skutecznie zniechęca większość do wygłaszania przemów. Powoduje, że przymus wystąpień publicznych jest ogromnym stresem i tak naprawdę niewielu mówców czerpie radość z faktu dzielenia się z publicznością swoją wiedzą i doświadczeniami.

Mówcy, którzy znają te trudności uważają często, że najlepiej czytać swoje wystąpienie z kartki. O ile działanie takie rozwiązuje problem „białych plam” w pamięci, o tyle doskonale wiemy, że wywołuje ono u słuchaczy pewne znudzenie. Każdy przecież równie dobrze mógłby zabrać sobie tekst przemówienia do domu i przeczytać go w wolnej chwili. Jeżeli i Ty obawiasz się doświadczyć sytuacji „nagłej amnezji” podczas swej prelekcji, a nie chcesz zanudzić słuchaczy czytaniem z kartki, to na etapie przygotowania wystąpienia, a później w momencie jego wygłaszania powinieneś zwrócić uwagę na kilka elementów.

  1. Rozłożenie przemówienia na kolejne kwestie

Wytrawni mówcy, przygotowując swe wystąpienia, robią sobie listę głównych tez i myśli. Listę tę traktują później jako swe notatki. Postępując w ten sposób, nigdy nie zapomnisz żadnego słowa, ponieważ żadnego z nich nie będziesz musiał pamiętać. Nie zgubisz też wątku swojej wypowiedzi, ponieważ spoglądając na kartkę, momentalnie zorientujesz się, którą myśl skończyłeś, a którą powinieneś właśnie zacząć.

Współczesna technika dostarcza wielu narzędzi, pomocnych w odpowiednim grupowaniu i formułowaniu myśli. Wielu wykładowców coraz chętniej korzysta z prezentacji multimedialnych. Tworząc slajdy z poszczególnymi hasłami i obrazami ubarwiają swoje wystąpienie, a ponadto zyskują pewność, że żadna z istotnych myśli nie umknie im podczas przemówienia. Korzystając z tego typu narzędzi trzeba tylko pamiętać, aby prezentacja multimedialna nie stała się jedynym „powerem” naszego wystąpienia. Dlatego, aby uniknąć nudy i monotonii, nie powinniśmy umieszczać na slajdach zbyt wielu szczegółów, a jedynie kluczowe, rozwijane później przez nas tematy.

  1. Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

Dla osób, które nie chcą polegać na świstkach papieru czy technice komputerowej, największą pomocą może się okazać zastosowanie Łańcuchowej Metody Skojarzeń. Metoda ta polega na tworzeniu w myślach obrazów, poprzez szereg zabawnych i mało realnych skojarzeń. Wytrenowana, sprawna pamięć, pracuje bowiem tylko przy pomocy wyobrażeń, które nie są ze sobą połączone w żaden logiczny sposób.

Aby wykorzystać tę technikę do zapamiętania swego wystąpienia, możesz do tego zadania podejść w następujący sposób:

  • Napisz lub przeczytaj całe wystąpienie, nanieś poprawki i przeczytaj je jeszcze raz, żeby uchwycić wrażenie całości.

  • Wypisz słowa-klucze poszczególnych tez przemówienia. W każdej tezie znajdziesz przynajmniej jedno takie słowo, a gdy będzie ich więcej, dobierz takie, które najbardziej kojarzy Ci się z danym elementem przemowy lub wykorzystaj je wszystkie.

  • Stwórz łańcuch najbardziej abstrakcyjnych i zabawnych skojarzeń pomiędzy tymi słowami-kluczami. Załóżmy, że na zebraniu Spółdzielni Mieszkaniowej masz mówić
    o problemach mieszkańców i Twoja lista słów-kluczy wygląda następująco: chuligani, zatłoczone parkingi, odrapane klatki schodowe, boiska osiedlowe, hydranty przeciwpożarowe. W łańcuchu skojarzeń, który poprowadzi Cię od chuliganów, poprzez zatłoczone parkingi, aż do hydrantów, nie umknie Ci żadna myśl, a Twoje wystąpienie będzie przebiegało gładko i precyzyjnie.

  1. Nie denerwuj się

Pamiętaj, że stres może popsuć nawet najlepiej przygotowane wystąpienie. Dlatego, o ile lekka trema jest wskazana i mobilizująca, o tyle już paniczny strach powinno się minimalizować. Jak to uczynić? Przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że audytorium, które będzie Cię słuchało, jest nastawione najczęściej neutralnie, a nie wrogo. Gdyby nie chcieli, nie przyszliby przecież słuchać Twojej mowy. Tylko od Ciebie zależy, czy zainteresujesz ich swoim wystąpieniem. Odetchnij więc, skup się, przypomnij sobie wszystkie tezy i skojarzenia, zaufaj, że jesteś dobrze przygotowany i działaj!

 


All rights reserved
Przeczytaj więcej na: https://szkolenia.avenhansen.pl
AVENHANSEN Sp. z o.o.
Szkolenia otwarte